Ако сте изцапали дрехата си с мазнина и не разполагате с друго средство в момента, засипете петното с готварска сол, внимателно го изтрийте с парче хляб.
Сменете солта няколко пъти, докато не изчезне петното.
Прясно нанесени петна от мазнини могат да се отстранят, като се посипят с талк, бебешка пудра или прах от тебешир и се оставят няколко часа. След това енергично се изтръскват и се почистват с четка за дрехи.
Вместо с талк петната от мазнини могат да се отстранят с картофено брашно (може и обикновено), което предварително се стопля до сгорещяване и се нанася обилно да действува 25—30 мин. След това се сменя с прясно, също затоплено брашно, докато петното изчезне. Накрая брашното внимателно се изтупва и се изчетква.
Пресни петна от мазнини леко се отстраняват с помощта на „Веро“. Няколко капки от него
нанесете върху тампон, леко изтъркайте петното, а след това остатъкът от препарата се отстранява с кърпа, напоена с чиста и хладка вода.
Стари петна от мазнини, нанесени на вълнени дрехи, се почиствате тампон, напоен в бензин, след което дрехите се оставят 5—10 мин да се изпари остатъкът от бензина.После върху навлажнените петна се поставя попивателна или филтърна хартия и се глади с топла ютия.
Когато петна от мазнини са нанесени върху копринени тъкани, най-добре е да се потопи замърсеният участък от дрехата в разтвор, който съдържа 1 супена лъжица амоняк, 1 лъжица глицерин и 1 лъжица вода. След това трябва да се изплакне няколко пъти с хладка вода.
End of Tenancy Cleaning Chilhampton
Стари петна от мазнини с непознат произход се почистват, като се трият най-напред с тампон, напоен с бензол, след това с бензин и накрая с хлороформ.
Петна от олио и оцет се чистят трудно.
Приготвя се паста от 2 части терпентин, 1 част амоняк и настърган сапун. Петното се намазва, оставя се да престои и след това се изпира.
Петна от блажни бои се отстраняват, като най-напред се трият с терпентин, след това с гореща сапунена вода и накрая участъкът се изпира с чиста вода.
Вместо терпентин може да се използува газ или бензин.
Петна от спиртни и нитроцелулозни лакове се почистват с тампон, напоен със спирт. Когато лаковете са на базата на изкуствени смоли като алкидните, се чистят с ацетон.
End of Tenancy Cleaning Barford St Martin
За почистване на замърсявания от каучук се използуват разтворители от типа на бензин, бензол или тетрахлорметан (тетра—четири).
Сажди, попаднали върху дрехите, се отстраняват механично с четка, а остатъкът се трие с разтвор на бензин и подходящ перилен препарат.
Втвърдени капки от восък, стеарин и парафин внимателно се изстъргват с острието на нож.Отгоре и отдолу се поставя попивателна хартия и се глади с ютия. Ако има останала следа, се почиства с бензин или бензол. Когато следите са от червен восък, трябва да се отстранят със спирт.
Туткалът се отстранява, като се накисва участъкът на дрехата 5—6 часа в студена вода, а след това се изпира с гореща вода.
Багрила за памук или вълна, а също боя за коса се чистят, като се изтриват със загрят разтвор, който съдържа 1 част амоняк и 2 части спирт. След това се изтриват с разтвор на лимонена или винена киселина.
Петна от бои върху бели памучни тъкани могат да се избелят с белина, а вълнени — с кислородна вода (3% -ен перхидрол). Освен по този начин може да се опита с горещ глицерин.
Лак за нокти се почиства с помощта на ацетон, етилацетат или амилацетат.
End of Tenancy Cleaning Wilton
Боя за обувки се почиства с терпентин, бензол или бензин, а след това се трие с разтвор на спирт и перилен препарат. Ако останат следи от боята, се отстраняват с разтвор, който съдържа 1 част вода и 2 части спирт.
Смоли и асфалт се отстраняват същос помощта на терпентин или бензин и след това дрехата се изпира с перилен препарат.
Катран се почиства с разтвор на газ или бензол и перилен препарат, а след това дрехата трябва да се изпере с топла вода.
Капки от петрол се отстраняват, като се изтрият най напред с бензол, а след това с бензин.
Петна от безир се чистят, като се изтриват последователно с терпентин, хлороформ и накрая с бензин.
Замърсявания от козметични кремове се почистват с бензин и се посипват с талк. Когато има възможност, тъканта се изпира с перилен препарат и накрая се изплаква с топла вода.
Следи от парфюми се отстраняват със спирт и ако се наложи за бели тъкани — чрез избелване.
Горещ разтвор на стипца се използува за чистене на синтетичните багрила, а боя за коса може да се почисти с помощта на бензин или трихлоретилен.
End of Tenancy Cleaning Trowbridge
Значително по-трудно се чистят петна от къна за коса и обикновено се постига частичен ефект с натриев хидросулфит и амоняк, когато петната са нанесени върху вълна, естествена коприна и полиамидни тъкани.
Бели памучни и ленени тъкани, изцапани с къна, се избелват с белина и вода, взети в равни количества, а след това се накисват във вода и оцет, също взети в равни количества, и се промиват обилно със студена вода.
Червило за устни се чисти с помощта на спирт или бензин.
Драскотини от пълнители на химикалки се чистят като последователно се трият с тампони, които са напоени най-напред с хлороформ, след това с 5%-на оцетна киселина, глицерин и накрая с топла вода.
Когато драскотините са леки, може да се опита със спирт и бензин. Така се чистят и драскотини от химически молив.
Мастилени петна се почистват, като се трият с амоняк, след това с, 10% -на оксалова киселина и отново с амоняк. Освен по този начин мастилените петна могат да се отстранят, като зацапаннят участък се държи 1 час в глицерин, а след това се промива с топла вода, в която има разтворена малко готварска сол. Освен по този начин петна от мастило се почистват с разтвор на амоняк и сода бикарбонат (1 чаена лъжичка амоняк и 2 чаени лъжички сода бикарбонат).
End of Tenancy Cleaning Pickwick
Зацапвания от индиго се чистят със спирт, а след това се изтриват с вода, в която има прибавена малко сода бикарбонат.
Петна от туш се изпират с гореща сапунена вода, в която предварително се налива малко амоняк.
Йод се чисти с разтвор, който съдържа 3 части сапунен разтвор и 1 част бензин, след което се изпира.
Петна от йод и калиев перманганат се почистват още и с разтвор на натриев тиосулфат (фотографски фиксаж).
Зацапвания от ръжда могат да се изчистят по няколко начина. Много ефикасно се изчистват ръждиви петна с помощта на 10%-ен разтвор на оксалова киселина. Трябва обилно да се изпере след това със студена вода.
Успешно може да се използува лимонена киселина на прах, с която се поръсва навлажненото петно и силно се трие. След това трябва да се изплакне обилно със студена вода.
Ако нямате в момента лимонена киселина, вземете парче от лимон, обвийте го с марля и го притиснете към ръждивото петно с топла ютия.
End of Tenancy Cleaning Farley
Ръждиви петна могат да се почистят и с оцет. Приготвя се разтвор, като се вземат на 1 чаша вода 2 супени лъжици оцет и разтворът се загрява в емайлиран съд до кипене. В този горещ разтвор се потапя замърсеният участък на дрехата или тъканта. Държи се 3-5 мин. След това се изплаква обилно с вода, в която има прибавен амоняк (1 супена лъжица 10%-ен амоняк на 2 л вода).
Когато основи попадат върху дрехи или други артикули, е необходимо веднага замърсеният участък да се изпере в обилно количество студена вода, а след това с оцет, който е разреден с равно количество вода, и отново се промива със студена вода.
При попадане на киселини е също необходимо бързо изпиране със студена вода, а след това с разредена амонячна вода и пак със студена вода.
Замърсени участъци от сребърен нитрат (адски камък) се накисват в 5%-ен разтвор на калиев йодид, при което петната от кафяви стават светложълти. Обезцветяването се извършва с помощта на 10% -ен разтвор на натриев тиосулфат и след това е необходимо да се изплакнат обилно с хладка вода.