Здраве

7 ракови заболявания, свързани с генетиката

Ракът е едно от най-опустошителните и често срещани заболявания. Въпреки това години наред се провеждат изследвания, насочени към по-доброто разбиране на рака, които разкриват важни открития за причините за появата му и начините за лечение.

End of Tenancy Cleaning Dorchester, Dorset

Какво представлява ракът?

Ракът се появява, когато анормални, мутирали клетки се размножават неконтролируемо. Когато тези анормални клетки растат безконтролно, те могат да навлязат в тъканите и да ги увредят, както и да създадат тумори или анормални образувания. Туморите могат да бъдат доброкачествени, т.е. да не са ракови, или злокачествени, т.е. да са ракови. Тези тумори могат да се придвижват и да се образуват в други части на тялото, като допълнително нарушават необходимите функции. Когато ракът се разпространява по този начин, той се нарича метастатичен рак.

End of Tenancy Cleaning Astwood Bank, Worcestershire

Ракът може да бъде придобит чрез соматична мутация или по наследство, когато се предава от родител. Соматичната мутация започва с една клетка, която мутира самостоятелно и се предава на всички нови клетки, които се копират от тази клетка. Соматичните мутации не се предават по генетичен път. Наследствената мутация е налична в яйцеклетката или сперматозоида и по този начин е налице при формирането на ембриона. Това означава, че мутацията присъства във всяка клетка. В тези случаи генетичното изследване на рака може да помогне да се информира пациентът, че е носител.

Кои ракови заболявания са наследствени?

Не всички видове рак са генетични, но семейната анамнеза винаги е компонент за проницателна грижа. Някои от най-често срещаните наследствени ракови заболявания са:

Синдром на Кауден. Той се характеризира с многобройни тумороподобни образувания и по-голям риск от определени видове рак, като рак на гърдата, матката и щитовидната жлеза. Това е свързано с мутации в гена PTEN.
Синдром на Линч. Той се характеризира с повишен риск от колоректален рак преди 50-годишна възраст и по-висок риск от рак на ендометриума. Свързан е с несъвпадащи двойки гени, обикновено такива, които поправят увреждания на ДНК, като MSH2, MSH6, MLHL и PMS2.
Наследствена левкемия. Смята се, че 5-10% от всички левкемии са наследствени. Напоследък изследванията показват поне дузина генетични нарушения, свързани с левкемията.
Наследствен синдром на рак на гърдата и яйчниците (BRCA1 и BRCA2). Лицата с мутации в BRCA1 и BRCA2 са с изключително повишен риск от рак на гърдата и яйчниците.

Синдром на Ли-Фраумени. Съществуват няколко характеристики на синдрома на Ли-Фраумени. Хората с това наследствено заболяване вероятно ще развият повече от един рак през живота си. Този рядък синдром може да доведе до развитието на няколко различни вида рак, включително левкемия и рак на мозъка, сарком и рак на гърдата. Най-често този наследствен синдром се дължи на мутация на гена TP53.

End of Tenancy Cleaning Andover, Hampshire

Синдром на Гарднър. За него е характерен значително повишеният риск от рак на дебелото черво, при който в стомашно-чревния тракт се образуват предракови полипи с численост от стотици до хиляди.
Болест на Фон Хипел-Линдау. Болестта на Фон Хипел-Линдау засяга множество системи на тялото чрез анормално разрастване на кръвоносните съдове. Тези разраствания могат да се появят в гръбначния мозък, в области на главния мозък, в ретината, а на други места в тялото могат да се развият други видове тумори. Това почти винаги е свързано с мутация в гена VHL.

Въпреки че ракът все още поставя много въпроси пред лекарите, изследванията са проправили пътя, за да започнат да разгадават всички неизвестни. Проучването на генните мутации, свързани с рака, ще продължи да подобрява разбирането за рака и начините за неговото лечение.

You may also like...