Още преди зачеването е важно да подготвите тялото си, тъй като здравото тяло е по-вероятно да означава здрава и щастлива бременност. По време на периода преди зачеването и през първите три месеца на бременността бебето ви ще има най-голяма полза от здравословното ви хранене. Въпреки това преминаването към по-добро хранене по всяко време на бременността ще ви помогне да се справите с изискванията на развиващото се бебе и ще ви гарантира, че бебето ви ще се роди силно и здраво.
Препоръчително наддаване на тегло
Количеството тегло, което трябва да наддадете по време на бременността, зависи от ръста ви и от това колко сте тежали по време на зачеването. Индексът на телесната маса (ИТМ) е показател за теглото на човек спрямо неговия ръст. Той се изчислява, като теглото ви в килограми се раздели на квадрата на височината ви в метри и е най-точният начин за измерване на телесните мазнини. Таблици за ИТМ са на разположение в повечето клиники.
Като ориентир, ИТМ от 19 до 25 е нормален диапазон; 18 е поднормено тегло. Ако сте с наднормено тегло при забременяване (ИТМ 25-29,9), е по-вероятно да се сблъскате с проблеми като хипертония и прееклампсия по време на бременността. Ако сте с поднормено тегло и наддадете твърде малко тегло по време на бременността, рискувате да имате недоразвито дете или дете с ниско тегло при раждане. Жените, които наддават по-малко от 6 кг по време на бременността, рискуват да родят недоносено или с ниско тегло дете, дори ако в началото на бременността са с наднормено тегло.
Понякога наддаването на тегло не е причинено от прекалено много храна. Някои жени имат проблеми със задържането на течности по време на бременността, като в този случай трябва да се консултирате с Вашия лекар.
Прекомерно наддаване на тегло
Това е лоша новина за майките, които смятат, че трябва да се хранят за двама. Повечето жени не се нуждаят от допълнителни калории през първите шест месеца от бременността и само от около 200 допълнителни калории на ден през последните три месеца. Това се равнява на две филийки препечен хляб с масло. Бременността също не е подходящ момент за диета, защото рискувате да лишите бебето си от хранителните вещества, необходими за правилното му развитие. Така че, ако се притеснявате, че наддавате твърде много на тегло, разгледайте диетата си и първите храни, които трябва да се опитате да изключите, са мазните или сладките. Също така се стремете да ядете повече пресни храни, тъй като преработените полуфабрикати и закуски обикновено съдържат най-много захар и мазнини. Бременността не трябва да се използва като извинение за преяждане на шоколадови бонбони и торти. Добре е да си хапвате от време на време но ако натрупате твърде много килограми, могат да възникнат проблеми.
като болки в гърба и разширени вени. Също така може трудно да се премести теглото по-късно и много жени се чувстват наистина депресирани, ако все още са дебели и не могат да се вместят в няколко месеца след като са се раждането.
Добри храни за 200 калории
- 1 филийка пълнозърнест тост с парче сирене.
- Малък печен картоф с 25 г сирене.
- 1 голям банан
- Купа със зърнени храни, напр. овесени ядки с обезмаслено мляко.
- Салата от риба тон или сьомга.
- Чаша супа и филийка пълнозърнест хляб.
- 2 супени лъжици слънчогледови или тиквени семки.
- Пилешки гърди на скара.
Внезапно повишаване на теглото
Ако имате внезапно повишаване на теглото с повече от 1 кг седмично, силно подуване на ръцете и лицето, главоболие и/или замъглено зрение, обадете се на Вашия лекар. Това може да бъде причинено от прееклампсия, свързана с бременността форма на високо кръвно налягане, която може да бъде много дан гьрза. Малко подуване или задържане на течности е много често срещано явление, особено през третото тримесечие, но ако се влоши или сте притеснени, свържете се с акушерката, личния лекар или акушер-гинеколога си.
Упражнения и здраве
Поддържането на добра физическа форма помага да се справите по-добре с бременността и раждането, така че е добре да правите леки упражнения всеки ден, като йога, плуване или ходене. Упражненията ускоряват метаболизма ви. Йогата е отлична, тъй като набляга на дишането и ви помага да се отпуснете, което е особено полезно за раждането. Проверете дали видът на предлаганата йога е подходящ за предродилен клас и се уверете, че инструкторът е квалифициран, тъй като някои йога пози могат да увредят гърба ви.
Важно е да избягвате всякакви упражнения, които натоварват ставите ви, като например аеробика с голямо натоварване. Вашите сухожилия стават по-меки, когато сте бременна, поради хормоналните промени, така че могат да се повредят по-лесно.
Здравословни закуски, които да ви помогнат през деня
- Хлебна питка, пълнена със салата.
- Купа прясна зеленчукова супа или супа от леща.
- Сурови зеленчуци със сосове, например хумус или гуакамоле.
- Селекция от сухи печени семена.
- Сардини върху препечен хляб. Купа прясна смесена салата.
- Извара с плодове.
- Мини напитка от биойогурт.
- Натурално кисело мляко, подсладено с плодово пюре или мед.
- Плодов коктейл.
- Пълнозърнести бисквити, напр. бисквити с трици или овесени ядки.
- Пълнозърнест препечен хляб с Marmite.
- Оризови сладкиши.
- Леко осолени пуканки.
- Купа зърнени храни с обезмаслено мляко.
- Пресни или сушени плодове.