Знаете за течния кастилски сапун на д-р Бронър. Той е универсално, изцяло натурално решение за почистване за поколения хипита, зелени и всякакви привърженици на природосъобразния начин на живот. Dr. Bronner’s е страхотен, но не е най-евтиният почистващ препарат.
По-долу ще намерите рецепта за икономичен, основен течен сапун, който повечето хора биха могли да направят с помощта на съоръженията, които имат вкъщи, и с общодостъпни масла.
Рецептата е за алтернатива на Dr. Bronner’s кастилски сапун
Както всеки истински сапун, течният кастилски сапун се получава чрез химическа реакция на мазнини и много силна основа, наречена луга. Тази реакция се нарича сапунификация; когато тя приключи, мазнините и лугата се превръщат напълно в ново нещо, което наричаме сапун.
Инструменти, които ще ви трябват, за да направите течен кастилски сапун
Процесът на приготвяне на течен сапун е милион пъти по-лесен, ако имате:
-Голям съд за готвене
-Пасатор
-Надеждна цифрова везна, която може да измерва грамове.
Винаги, когато работите с луга, използвайте само тежки стъклени или неръждаеми съдове. Моля, не използвайте алуминий, защото в противен случай и сапунът, и съдът ви ще бъдат напълно унищожени.
Основни инструменти: тенджера за готвене, потапящ миксер, цифрова везна.
Луга за течен кастилски сапун
Течният кастилски сапун се произвежда с вид луга, наречена калиев хидроксид. Това е лугата, която искате.
Калиевият хидроксид се различава от натриевия хидроксид – лугата за почистване на канали, която се използва за направата на твърд сапун.
Тези две луги се сапунизират по различен начин, използват се в различна степен и водят до различни по текстура сапуни. Така че, въпреки че и двете се наричат луга, натриевият хидроксид и калиевият хидроксид не са взаимозаменяеми в рецептите за сапун.
Калиевият хидроксид сапунифицира мазнините, без да образува твърди, непрозрачни кристали, така че полученият сапун може да се разрежда до течна консистенция, без да става лепкав.
Калиевият хидроксид има склонност да дава по-мехурчеста пяна, което е много желателно при течните сапуни.
Чистотата на калиевия хидроксид е само около 90 % в сравнение с почти 100 % чистота на натриевия хидроксид и това трябва да се вземе предвид при създаването на формулата за течен сапун.
Масла за течен кастилски сапун
Кастилският сапун се произвежда изключително с растителни масла. В кастилския сапун няма свинска мас, лой или други животински мазнини. Традиционно кастилският сапун се прави със 100% зехтин, но съвременните кастилски сапуни, включително този на д-р Бронър, съдържат други растителни масла, например кокосово.
За моя течен сапун използвах смес от леснодостъпни зехтин и кокосово масло в съотношение 60/40. Това ще видите в този урок.
Зехтинът е съставен предимно от дълговерижни мастни киселини. Сапуните със зехтин имат фина, овлажняваща пяна, която е нежна за кожата, но може да се усеща като слузеста сама по себе си.
Кокосовото масло е пълно със средноверижни мастни киселини, които създават сапун със силна почистваща способност и големи, добре структурирани мехурчета. Сапуните с кокосово масло могат да бъдат изсушаващи, тъй като хващат и задържат маслото – т.е. почистват – много добре
Съберете кокосово и зехтин и ще получите, по мое мнение, хубав, универсален течен сапун с добри мехурчета. Резултатът е почистващ препарат, който е достатъчно силен, за да се справи с мазната мръсотия в кухнята, и същевременно е щадящ за кожата.
2. Приготвяне на разтвора от масла и луга
Измерете внимателно всички съставки. Никой не желае да изпадне в ситуация на боен клуб.
Внимателно премерете зехтина и кокосовото масло в голямата си тенджера за готвене. Включете котлона на висока степен, за да може кокосовото масло да се разтопи.
Докато маслата се затоплят, внимателно премерете водата в купа от неръждаема стомана. Поставете съда с вода в мивката.
Сложете си предпазни средства: гумени ръкавици, очила и др. Премерете люспите на калиевия хидроксид в малък неръждаем съд или тежък стъклен буркан. Внимателно изсипете всички люспи във водата. Никога не добавяйте водата към лугата – винаги добавяйте лугата към водата.
Сместа от луга и вода ще бълбука, съска и ще изглежда ужасяващо. Това е нормално. Не поставяйте лицето си над сместа от луга и не вдишвайте изпаренията от лугата. Люспите на лугата ще се разтворят бързо – разбъркайте ги внимателно, ако е необходимо, за да насърчите това.
3. Смесете сапуна си до получаване на следа
Измерете внимателно всички съставки. Никой не желае да изпадне в ситуация на боен клуб.
Внимателно премерете зехтина и кокосовото масло в голямата си тенджера за готвене. Включете котлона на висока степен, за да може кокосовото масло да се разтопи.
Докато маслата се затоплят, внимателно премерете водата в купа от неръждаема стомана или в пирексова кана. Поставете съда с вода в мивката.
Сложете си предпазни средства: гумени ръкавици, очила и др. Премерете люспите на калиевия хидроксид в малък неръждаем или тежък стъклен буркан. Внимателно изсипете всички люспи във водата. Никога не добавяйте водата към лугата – винаги добавяйте лугата към водата.
Сместа от луга и вода ще бълбука, съска и ще изглежда ужасяващо. Това е нормално. Не поставяйте лицето си над сместа от луга и не вдишвайте изпаренията от лугата. Люспите на лугата ще се разтворят бързо – разбъркайте ги внимателно, ако е необходимо, за да насърчите това.
4. Смесете сапуна си до следа
Дайте на сапунената паста толкова време, колкото е необходимо, за да достигне напълно желиран, прозрачен стадий, показан долу вдясно.
В този момент започваме да “приготвяме” сапунената паста. Когато тенджерата е все още на висока температура, настройте таймера на 3 часа и поставете капака на тенджерата.
Докато сапунът се готви, той става все по-прозрачен, преминавайки от течна бяла течност през пухкава текстура на тафти до жълтеникаво-ясен, гъст гел. Това е нормално. Мисля, че тези етапи са:
течен крем
тесто за торта
лепило
пухкава бяла маса
объркана полужелирана капка
полупрозрачен гел
През този период на приготвяне ще преминем от текстурата на лепило до готовия полупрозрачен гел. През това време сапунената паста в тенджерата ще се грижи предимно за себе си.
За да поддържате равномерното развитие на гела, периодично прегъвайте сапунената паста върху себе си и я разбърквайте със здрава дървена лъжица (много здрава – счупих лъжицата при партида № 4) или с лопатка за висока температура.
Докато сапунът се готви, той ще се надуе, тъй като въздушните мехурчета, затворени в сапуна, се нагряват и разширяват. В крайна сметка пастата ще започне да изглежда по-прозрачна. Ако тенджерата ви има горещи места, може да видите някои парчета напълно желиран сапун, дори ако по-голямата част от сапунената паста не е готова.
Това е нормално.
Просто се стремете към добро сгъване и разбърквайте на всеки около 30 минути или по-често, ако можете. След 3 часа проверете сапунената паста. Когато пастата ви е готова, тя трябва да прилича доста на кехлибар – прозрачна и златиста.
Не бързайте да стигате до този етап – ако в края на 3-те часа сапунът ви се нуждае от повече време, отделете време за по-дълго готвене на пастата – нищо лошо няма да се случи със сапунената паста.
5. Проверете прозрачността
След като пастата изглежда напълно желирана и прозрачна по цялата си дължина, тя е готова за следващия етап.
На този етап сапунът вероятно ще бъде напълно сапунизиран и готов за разреждане. Но по-добре да се предпазим, отколкото да съжаляваме, затова преди да се ангажираме с разреждането, ще направим тест за прозрачност.
Бистротата (в комбинация с внимателно премерена луга) е много добър тест за пълно сапунизиране. Ако от вашата сапунена паста се получи мътен разреден сапун, той не е приключил с варенето. Мътният сапун* може да показва несапунифицирано масло (твърде много от него може да развали сапуна ви) и потенциално несапунифицирана луга (това може да причини химически изгаряния).
Ако обаче разреденият краен сапун е достатъчно прозрачен, за да се прочете, сапунената паста е приключила с приготвянето си.
В долния десен ъгъл: вляво – мътен, незавършен сапун; вдясно – полупрозрачен, завършен сапун.
Проверка на прозрачността на сапуна
Измерете една топка сапунена паста (с размер на топка за голф).
Добавете 1/2 чаша вряща или много гореща вода към сапунената паста. Разбъркайте внимателно, докато сапунената паста се разтвори напълно.
Оставете разредения сапун да се охлади.
Ако сапунът е непрозрачен или ако на повърхността изплуват остатъци от масла, продължете да готвите сапунената паста още един или два часа, преди да я тествате отново.
Ако разреденият сапун е прозрачен или леко перлен (сапунът няма да е безцветен, а само полупрозрачен), продължете с разреждането.
*Алтернативни масла и прозрачност
Ако променяте маслата в сапуна си – и особено ако използвате лой, свинска мас, палмова или други “твърди” мазнини – може да се получи сапун, който никога не става напълно прозрачен.
Доколкото разбирам, не можете да направите нищо по въпроса – това е просто въпрос на вида на мастните киселини в някои масла.
Кокосовото и маслиновото масло, използвани в дадената тук формула, трябва да се приготвят до напълно желирана сапунена паста за 3 до 6 часа, в зависимост от температурата на съда, честотата на разбъркване и т.н.
6. Разреждане на сапунената паста
Процесът на топене е много бавен.
След като сапунената паста напълно се желира, продължете с разреждането. Подобно на фазата на приготвяне, разреждането на пастата е бавен процес, но сапунът ще се справи сам.
Добавете 10 чаши дестилирана* вода към сапунената паста в съда за готвене. Разбийте сапунената паста във водата на по-малки капчици паста, доколкото можете, но не се притеснявайте, че пастата все още се разтваря.
Включете нагревателя на тенджерата, за да я поддържате топла, покрийте тенджерата и оставете сапунената паста да се разтвори през целия ден или през нощта. Ако е възможно, на всеки час или когато ви хрумне, разбърквайте сапуна, за да му помогнете. (Ако спите по време на тази фаза, не се притеснявайте за разбъркването!)
Ако след около 8 часа все още виждате много парчета сапун или виждате, че в горната част на сапуна се образува кожа, добавете още една чаша дестилирана вода и оставете сапуна да продължи да се разтваря. Ако е необходимо, повторете с последната чаша дестилирана вода.
Когато сапунът се разтвори напълно и не останат парченца сапунена паста, той е готов за бутилиране.
*Необходима ли е дестилирана вода?
Изисквам дестилирана вода по три причини.
Нямам представа какво е рН и съдържанието на минерали във вашата вода. Моята е 7,4 – доста неутрална – и мека като бебешко дупе. Възможно е водата от чешмата да е толкова пълна с минерали, че да е почти като чакъл, с рН 9,5. Това е твърде голяма начална вариация за рецепта за сапун, която не изисква изследване на pH и буфериране.
Примесите във водата – най-вече гореспоменатите минерали в твърдата вода – могат да накарат сапуна да прави странни неща. Възможни са слепвания и частици.
Съществува нищожна вероятност замърсената чешмяна вода да внесе в сапуна ви развалящи се организми при разреждане.
Най-важната причина е (1) – така че, ако имате начин да тествате крайното рН на сапуна, като например рН метър или фенолфталеинови капки за тестване на рН, и се чувствате сигурни, че ще коригирате рН на сапуна си с лимонена киселина или боракс, ако е необходимо… тогава, честно казано, вероятно изобщо не се нуждаете от този урок за сапун!
Приготвих тази рецепта с моята собствена почти неутрална, мека вода без проблем. За хората с твърда вода може да се окаже, че работата с чешмяна вода е по-трудна от гледна точка на примесите.
7. Бутилиране и регулиране на количеството
Сега имам много сапун.
Преди да бутилирам, обичам да прецеждам сапуна, за да уловя всички парченца мърсотия или сапунена паста, която не се е разтворила напълно. Това не е задължително, но не отнема много време.
С черпак или внимателно изсипете разредения сапун в идеално чиста и суха стъклена или пластмасова кана с вместимост 1 галон. Старият ябълков сок, млякото или оцетът са подходящи за тази цел – просто се уверете, че всеки повторно използван съд е добре почистен.
Сапунът ви трябва да е с точното количество, за да напълните кана, като може би ще остане около литър за допълване на помпите за сапун в къщата.
Но поради различното време на приготвяне на сапунената паста, изпаряването, количеството на добавената вода и т.н., сапунът ви може да е малко по-малък. В такъв случай просто долейте още малко вода, докато достигнете границата от 1 галон.
Изчисления на лугата за течен сапун
В рецептата за сапун не можете просто да замените едно масло с друго.
Ако предпочитате да променяте базовите масла или техните количества, не забравяйте да прегледате променената формула през надежден калкулатор за луга за производство на сапун, за да определите колко калиев хидроксид (често наричан с химическата си буква KOH) ще ви е необходим.
Ако приемете, че използвате широко разпространените люспи KOH, трябва да вземете предвид факта, че вашата луга е само 90% чиста. Ако сте се сдобили с промишлен KOH със свръхвисока степен на чистота, ще се справите сами с изчисленията на лугата.
Добрите калкулатори за луга като Soap Calc имат опция за 90% KOH. Използвайте тази формула с 3% супермазнина.
Отново: всяка промяна или модификация на рецептата за сапун (всяка рецепта за сапун!) трябва да се извърши чрез калкулатор за сапун, за да се гарантира безопасно и пълно сапунизиране. Това е за ваша безопасност!
Рецепта за течен кастилски сапун
Маслиново масло 680 грама
Кокосово масло 454 грама
Калиев хидроксид луга на люспи 265 грама
Дестилирана вода, за разтвор на луга 4 чаши | 907 грама
дестилирана вода за разреждане, плюс допълнително при необходимост 10 до 12 чаши
Инструкции
Направете сапунената паста
Добавете зехтина и кокосовото масло в голяма тенджера. Включете котлона на висока степен.
Докато маслата се затоплят, сложете предпазни ръкавици и очила и внимателно премерете калиевия хидроксид в купа от неръждаема стомана или пирекс.
Измерете водата в средно голяма купа от неръждаема стомана или пирексова кана. Поставете съда с водата в мивката, след което много внимателно изсипете люспите луга във водата. Разбъркайте, за да се разтвори.
Когато маслата в тенджерата са топли, внимателно изсипете разтвора на лугата в тях. Оставете тенджерата на висока температура.
Използвайте потапящ миксер, за да смесите маслата и разтвора на лугата. Непосредствено след добавянето на разтвора на лугата към маслата смесете за около 5 минути, докато сместа стане равномерно непрозрачна и започне леко да се сгъстява. През следващите 30 минути се връщайте и разбърквайте сапунената паста на всеки 5 минути. Сместа ще става все по-гъста и по-гъста, преминавайки през консистенция на глазура до нещо като лепило на Elmer’s.
Приготвяне на сапунена паста
Когато сапунената смес стане твърде гъста, за да се смесва с потапящ миксер, покрийте тенджерата и гответе сапунената смес в продължение на 3 часа на висока степен.
На всеки около 30 минути се връщайте и сгъвайте и разбърквайте сапунената паста с термоустойчива силиконова шпатула или тежка дървена лъжица, за да се уверите, че сапунената паста се готви равномерно.
Докато сапунът се готви, той става все по-прозрачен, като от течна бяла течност преминава в пухкава текстура на тафти и накрая се превръща в жълтеникаво-ясен, гъст и прозрачен гел.
Проверка на прозрачността на сапуна
След 3 часа или след като пастата изглежда напълно прозрачна и гелообразна, проверете сапуна с тест за прозрачност.
Отмерете едно парче сапунена паста (с размер на топка за голф). Добавете 1/2 чаша вряща или много гореща вода към сапунената паста. Разбъркайте внимателно, докато сапунената паста се разтвори напълно.
Оставете разредения сапун да се охлади. Ако сапунът е непрозрачен или ако на повърхността изплуват остатъци от масла, продължете да варите сапунената паста още един час, преди да я тествате отново.
Ако разреденият сапун е прозрачен (не е необходимо да е безцветен, а само прозрачен), продължете с разреждането.
Разреждане на сапунената паста
Добавете 10 чаши вода към сапунената паста в тенджерата. Разбийте сапунената паста във водата, доколкото можете, но не се притеснявайте за пълното разтваряне на пастата.
Покрийте тенджерата и включете котлона на топло за 8 часа или за една нощ. Ако случайно минавате наблизо, разбъркайте сапуна, за да му помогнете, но не се притеснявайте, ако не можете.
След 8 часа, ако забележите парчета от останалия сапун или дебела кожа от сапун, която се образува дори след разтварянето на парчетата сапун, добавете още една или две чаши вода, за да разредите допълнително пастата.
Сапун в бутилка
Когато сапунът е напълно разтворен и не са останали парчета сапунена паста, прехвърлете разредения сапун в идеално чиста и суха стъклена или пластмасова кана с вместимост 1 галон.
[…] Кастилският сапун се използва отлично и като течност за миене на съдове! Просто смесете 4 части кастилски сапун с 1 част вода в контейнер по ваш избор. […]