Ако имате щастието да отглеждате собствени билки, както аз, вече ще имате под ръка запаси от билки, които да изсушите за приготвяне на прахове за почистване, сашета и освежители за килими. За тези продукти са подходящи изсушените цветове и листа на много билки – като розмарин, градински чай, лавандула, мента и маточина. Повечето билки са доста издръжливи, лесно се отглеждат и придават красота на всяка морава или градина. Да не забравяме и приноса им за приготвянето на ястия!
Ще трябва да изсушите билките, преди да ги използвате във формулите за почистване. Концентрацията на есенциални масла е най-висока непосредствено преди и по време на цъфтежа. Ще искате да оставите в градината поне една трета от всяко перен ие, за да осигурите връщането му през следващия сезон.
Събиране на билки
Листата и стръковете могат да се събират непосредствено преди или по време на цъфтежа, когато етеричните масла са в своя пик. Цветовете също, и ще най-добрите си или етап пълен цъфтеж. По този начин се събират цветовете на розата, лавандулата, които са добри добавки към прахообразни почистващи препарати.
Kоренищата и луковицитеи трябва да се вземат от двугодишни и многогодишни растения, когато техните масла и хранителни елементи не се използват растеж на растението- късно лято и ранна есен.
Сушене на билки
Старомодният и най-приятен метод за сушене на билки е сушенето на въздух. лятото, отрязаните стръкове на различни билки се окачват в кухнята. Аромата е невероятен!
Ключът към успешното сушене на въздуха е да окачите билките на малки гроздове (по четири или пет средно големи стъбла) и да им осигурите място, където ще има достатъчна циркулация на въздуха и ще бъдат защитени от пряка слънчева светлина и екстремни температури. Стръковете се закрепват сравнително здраво с конец или лента; по време на сушенето те се свиват малко и имат склонност да се изплъзват от грозда. Не искате да намерите билките си на пода! Може също така да напишете името на растението на малък етикет и да го прикрепите към стеблата. Ако не сте запознати с билките и различните им аромати, може да се объркате относно идентичността на изсушения продукт.
В идеалния случай билките трябва да висят свободно на кукички или колчета за чаши, за да изсъхнат. Нямате място в кухнята си? Винаги има таван – там горе те няма да пречат на никого. За тази цел могат да бъдат конструирани или закупени специални стелажи. Някои хора разстилат билките върху сита, за да изсушат фините разтвори, стига да имате място и да не излагате билките на силна топлина или влага.
След две до три седмици билките трябва да се чувстват много сухи и тогава листата могат да се отделят от стъблото и да се натрошат. в чисти стъклени буркани. Избягвайте да съхранявате сушени билки в найлонови торбички, защото летливите масла на билките ще взаимодействат с химикалите в пластмасата.
Друг метод за сушене на билки в дехидратор за храна.
Този метод е отличен, тъй като растенията се сушат равномерно, стига да не натъпчете тавите с прекалено много материал. Такова бързо сушене запазва етеричните масла и ще имате допълнителното предимство на изсушени билки в рамките на няколко часа, а не на седмици. Между другото, защо да не окачите няколко стръка билки да се сушат на въздух в кухнята така или иначе, просто за да уловите духа на вашия занаят? Ароматът им ще се запази с месеци, а когато са изложени, придават домашен уют.
Не препоръчвам да сушите билките във фурната. Дори и при ниска температура билките изсъхват твърде бързо, маслата им се изпаряват поради постоянното топлинно излъчване и лесно се опарват.
Други методи за запазване на билките
Въпреки че сушенето е най-разпространеният и основен начин за съхранение на билки, има няколко други метода, които може да опитате поради ограничено пространство или други проблеми, като например влажен климат. По-долу са представени някои от най-популярните техники за консервиране.
Инфузиите са като много силни чайове. Билките, включително цветовете, се киснат във вряща вода в продължение на поне 10 минути, след което се прецеждат и се изсипват в чисти съдове. Общата препоръка е една супена лъжица от билката на всяка чаша вода. Инфузиите могат да се използват във формулата вместо вода; инфузиите от розмарин, мащерка и риган са много полезни, когато се използват по този начин. Когато се съхранява в хладилника, настойката издържа две до три седмици.
Отварите се правят, за да се извлекат основните масла от по-тежки материали, като корени и кора. Билковият материал се вари на слаб огън в продължение на 10 до 30 минути, след което течността се прецежда. Използвайте около една унция билки на всяка чаша вода. Подобно на настойките, отварите могат да се съхраняват в хладилник до три седмици. Коренът на джинджифила, кората на канелата и ванилията са примери за билки, които придават полезните си свойства, когато се приготвят по този начин.
Тинктурите, наричани още екстракти, представляват разтвор на алкохол и вода в съотношение 1:1. (Понякога вместо алкохол се използва оцет.) При този метод билковият материал се опакова в буркан и се покрива изцяло с разтвор от 50 % алкохол (или оцет) и 50 % вода и се оставя да престои на слънчев рафт в продължение на две до три седмици. Веднъж дневно бурканът се разклаща или обръща леко, за да се разпредели съдържанието му. Тинктурата може да се използва в почистващи препарати, но се добавя само по 1/2 унция. Поради съдържанието на алкохол, твърде много тинктура във формулата може да бъде дразнеща за белите дробове и кожата.
Оцетът се приготвя по същия начин, както тинктурите, но оцетът се използва с пълна сила.