Чистене на петна
Домакинство

Почистване на петна от мазнини, блажни бои, безир

Почистване на петна от растителни масла и животински мазнини

 

Мазните петна имат жълт до кафяв цвят и проникват дълбоко в тъканта. Неголеми пресни петна от мазнини върху всички видове тъкани се почистват с лек бензин, бензол, ацетон, терпентин, хлороформ, тетрахлорметан, трихлоретилен или смеси от ацетон и терпентин със спирт. Тъканта или дрехата се поставя върху мека материя (подложка), а тя от своя страна се поставя върху плочка и с помощта на тампон от мека материя петното се навлажнява с разтворителя, като се внимава той да се ограничи само върху него и не повече от 2 мм извън неговия кръг.

 

Петната върху вълнени или полувълнени тъкани се почистват с четка и на разстояние 1-2 см извън тях.

 

При почистване на петна върху камгарни тънки вълнени или полувълнени тъкани вместо четка трябва да се използува тампон от меко сукно или вълнена каша.

end of tenancy cleaning Farnborough

Почистване на стари, засъхнали мазни петна

Почистването на такива петна се извършва, като се обработят с една от следните смеси:

– 30 г лек бензин, 10 г етер и 20 г боров терпентин;

– 10 г лек бензин и 10 г ацетон;

– 40 г бензол и 10 г етер;

-10 г лек бензин и 10 г тетрахлорметан;

-10 г 96%-ен спирт или обезцветен спирт за горене, 20 г боров терпентин и 20 г етер

-20 г тетрахлорметан, 10 г ацетон, 15 г бензол и 100 г предварително затоплен на водна баня бензолов сапун.

 

Почистване на големи мазни петна

 

В два стъклени или емайлирани съда се поставя лек бензин. Замърсеното място от дрехата се набира в ръката на топка, превързва се с конец откъм чистата страна и топката се потапя в разтворителя. Това се повтаря няколко пъти, като топката се изстисква с ръка, след което се обработва по същия начин и във втория съд с чист разтворител. Ако по тъканта останат неотстранени замърсявания, те се изпират с вода.

 

Почистване на петна от майонеза

end of tenancy cleaning fareham

Петната от майонеза се задържат по повърхността на тъканите под формата на корица, част от която може да се отстрани с тъп нож, а известна част остава пропита в тъканта.

 

Петното се намокря с тампон, обилно напоен с бензинов сапун и се изстъргва с нокът. След това отново се навлажнява, но вече с чист бензин и накрая се почиства с тампон, потопен в бензол, като подложката под петното редовно се подменя. Това се повтаря до пълното изчезване на петното. Почистеното място се протрива внимателно с тампон, напоен с бензин, и се посипва с талк, който след изпаряването на бензина се изчетква с мека четка.

 

Почистване на петна от сапун

 

Петна от сапун се получават, когато дрехите са прани в разтвор, приготвен от настърган сапун, в който поради недостатъчно кипене са останали неразтворени във вода късчета. Последните се прилепят върху тъканите, в резултат на което по съответните места багрилата се разрушават.

 

Прилепналите късчета от сапун най-често се отстраняват чрез изчеткване на изсушената тъкан. Те могат да се отстранят и като се намокрят с топла вода и се разтрият между пръстите до пълното им разтваряне. След това дрехата се изплаква няколко пъти с вода

end of tenancy cleaning exeter

Почистване на петна от блажни бои и безир

 

-Пресни петна от блажни бои или безир се навлажняват с тампон, напоен с боров терпентин до пълното им омекване (ако са втвърдени) и след това се отстраняват с лек бензин.

 

-Засъхнали петна от блажни бои или безир най-напред се намазват с вазелин или свинска мас, за да омекнат, след което се почистват с терпентин или лек бензин. Накрая се търкат с 10%-ен амонячен разтвор до окончателното им отстраняване и се изплакват с вода.

 

-Петната се покриват с кашица от терпентин и картофено нишесте или бяла глина и се оставят да престоят около 4-5 часа. След това мястото се изпира с топла вода и сапун. При липса на терпентин може да се употреби бензин или ацетон.

end of tenancy cleaning enfield

Почистване на петна от блажни бои върху вълнени и копринени тъкани

 

Петната върху вълнени и копринени тъкани се отстраняват, като се обработят със смес от равни количества етер и тетрахлорметан.

 

Петна върху изкуствена коприна се почистват със смес от 25 г 96%-ен спирт и 10 г тетрахлорметан.

 

Почистване на петна от безир и блажни бои върху цветни тъкани

 

Петна от блажни бои и безир върху цветни тъкани се почист ват, като се намокрят с горещ глицерин, след което се притискат с тампон, напоен с глицерин. Тампонът се сменя няколко пъти. Вместо чист глицерин може да се употреби и емес от равни части глицерин и спирт.

end of tenancy cleaning elmstead

Почистване на петна от машинни масла или грес

 

Тези петна се почистват с лек бензин, бензол, тетрахлорметан или друг разтворител по начина за почистване на петна от безир и блажни бои

 

Почистване на петна от мазни сосове

Петната от различните сосове са оцветени от кремаво до кафяво. Върху памучни, вълнени и копринени тъкани и техните смеси със синтетични влакна те се почистват, като се намокрят с бензинов сапун, след това леко се натриват и се оставят да престоят непродължително време. Това се повтаря няколко пъти. След това се почистват с тампон, напоен с лек бензин, като подложката под него се сменя няколко пъти. Накрая петното се посипва с талк и се оставя да изсъхне. Талкът се остъргва с тъп нож или се изчетква с мека четка, а мястото на петното се намокря с 5%-ен амонячен разтвор и се изчиства с пластмасо- ва гъба, напоена с вода.

end of tenancy cleaning dorset

Почистване на петна от горчица

 

Петната от горчица са жълти до кафяви. Те се навлажняват най-напред с дестилирана вода, след което се разтриват с пръст с няколко капки топъл глицерин и се изплакват наново с вода. След това се намокрят с 2-3 капки разредена мравчена киселина и се разтриват с четка, също намокрена с тази киселина. Мястото на петната се изплаква няколко пъти с вода, а ако са останали следи, върху тях се капват няколко капки 1%-ен разтвор от кислородна вода, които се оставят до пълното изчезване на следи те. Накрая тъканта се промива с вода посредством тампон при често сменяне на сухата подложка.

end of tenancy cleaners weston super mare

Омазнени места по яките се почистват с тампон, напоен със смес от 4 супени лъжици амонячен разтвор и 1 лъжица готварска сол. След това се изчеткват със сапунена вода, после с чиста вода и се оставят да изсъхнат на проветриво място.

Мазни петна върху горно облекло и облекло от синтетични влакна се почистват, като се поръсят с картофено брашно, което се разтрива с влажна кърпа. След като изсъхне, брашното се изчетква. При много упорити петна операцията се повтаря няколко пъти.

Мазни петна върху кадифе се почистват по следния начин. Ленена торбичка се напълва с чист ситен затоплен бял пясък. С торбичката се тупа върху петната, докато се отстранят. Ако това не даде добър резултат, петната се намокрят с лек бензин и се обработват с торбичката с пясък.

Мазни петна върху кожени облицовки се отстраняват с разбит яйчен белтък, ако не са много стари. Стари мазни петна се натриват с хладка вода, подкислена с малко оцет.

Мазни петна върху паркет се посипват с боракс, покриват се с попивателна или филтърна хартия и след това се изглаждат с гореща ютия.

Мазни петна върху дървен под се отстраняват, като се натрият с тампон, напоен с лек бензин.

end of tenancy cleaners wantage

You may also like...