Външността на черни печки се поддържа с боя за печка, която се продава. Образуваната ръжда се премахва, като се трие с хартия, натопена в смес от минерално масло и газ, след което се изтрива със суха хартия.
По-големи петна от ръжда се търкат най-напред с фина шкурка или с финa стоманенa тел, след което се почистват със смес от минерално масло и газ.
Изчистената и подсушена с вестник печка се намазва с боя за печка и се лъска с четка.
End of tenancy cleaning in Mortimer RG7
Емайлирани печки се почистват със следната смес:
сапун за пране 40 г,
амоняк (25%) 20 г.
сода за пране (калцинирана сода, натриев карбонат) 50 г
вода 2 л.
Емайлирани вани се почистват със същия амонячно соден разтвор, както при емайлираните печки. Ваната се почиства добре с четка, след което се изплаква с топла вода.
Емайлирани вани се почистват добре и с каша от фина дървесна пепел и газ.
End of tenancy cleaning in Central Reading RG1
Когато кранът над ваната капе, по емайла се образуват жълтокафяви петна. Тези петна се изчистват, като се търкат с кърпа, напоена с 5 %-на сярна киселина, след което ваната обилно се изплаква с вода.
!!! При работа със сярна киселина е задължително ръцете да бъдат предпазени с ръкавици.
Цинкови вани се почистват, като се търкат с кърпа, напоена с газ или неразреден амоняк, след което се изплакват обилно с вода.
Много замърсена вана се търка най-напред с кърпа, напоена с 5 %-ен разтвор на солна киселина (ръцете трябва да бъдат предпазени с ръкавици), а след това с амоняк или газ. Ваната може да придобие блясък, като се търка старателно с кърпа, натопена в смес от ракия и тебешир на прах.
End of tenancy cleaning in BURGHFIELD COMMON RG7
Изделия от мрамор се почистват със сапунен разтвор, в който има прибавен амоняк (1 супена лъжица на 1 л сапунен разтвор).
Те придобиват блясък, ако се излъскат със смес, която съдържа восък, терпентин и амоняк. Мраморната повърхност се изтрива добре с вълнена кърпа, напоена с тази смес, след което се излъсква с мека памучна кърпа. Ако мраморът е пожълтял, може да се избели с белина или кислородна вода (3 %.ен разтвор), която се смесва с глина на кашичка и се нанася върху мрамора. Ако кашичката е приготвена с белина, тя не трябва да се държи дълго време върху мрамора, защото той загубва блясъка си. Кашица, приготвена с кислородна вода, се държи 1 – 2 часа, след което мраморът се изтрива с мека кърпа и се под сушава.
End of tenancy cleaning Ickleton CB10
Гипсови предмети се почистват по следния начин:
прави се кашичка от равни части креда, бяла глина, гипс и бензин, която се нанася върху предмета в дебел слой. След като изсъхне, образувалата се коричка се отлепва, остатъкът се отстранява с четка и предметът се чисти и се лъска с вълнена кърпа. Накрая гипсовата повърхност се натрива с кърпа, потопена в талк, който запълва порите и придава блясък. Пожълтели гипсови повърхности се избелват със смес от креда, бяла глина и кислородна вода (3 %-ен разтвор). От тази смес се прави кашица, която се нанася върху гипсовата повърхност, оставя се да изсъхне и по-нататък се работи, както е описано по-горе.
Предмети от пластмаса се почистват, като се изтриват добре с топла сапунена вода (на 1 л вода 25 г сапун за пране). Петна от багрила (индиго, червило) се задържат здраво от пластмасата. Те трябва да се изчистят веднага със спирт или бензин.
Картини, рисувани с маслени бои, след време могат да потъмнеят. Нормалният цвят на картината може да се възстанови, ако тя се покрие за 3-4 часа с влажна кърпа, напоена с мека вода (дъждовна или дестилирана). След това повърхността на картината се изтрива внимателно с мека памучна кърпа, натопена в ленено масло. Не бива в никакъв случай да се използуват органични разтворители, като бензин, терпентин, спирт или пък сапунена вода.
„Позлатени” рамки на картини се почистват с мека памучна кърпа, натопена в сапунена вода, в която има малко бензин (1 част бензин на 20 части сапунена вода).
End of Tenancy Cleaning Henley-on-Thames, Oxfordshire
Мушами за маса се почистват с мляко, разредено с равен обем вода, след което се изтриват със суха кър па. Ако след това мушамата се натрие с кърпа, натопена в разтвор от восък и терпентин (в съотношение 1:3), тя придобива и блясък.
Детски плюшени играчки трябва от време на време да се измиват с разтвор на перилен препарат с памучен тампон, гъба или четка. Изплакват се с вода, в която има прибавен малко оцет, за да придобият и блясък. След това се изсушават и се решат.
Изделия от янтар и слонова кост се почистват с топла сапунена вода. Ако слоновата кост е покрита с петни или е пожълтяла, изделието се потапя за 10 мин в белина, след което се изплаква с топла вода и се подсушава с мека кърпа.
End of Tenancy cleaning Hengrove
Чадърите се почистват с разтвор на амоняк (половин чаша амоняк на 1 л вода) или със смес от равни части оцет и вода.
Сифоните на умивалниците и баните се промиват с горещ разтвор на натриева основа (две супени лъжици на 1 л вода).
Тоалетната чиния веднъж в седмицата се мие с гореща сапунена вода, в която е прибавена малко сода за пране (калцинирана сода) две супени лъжици на 1 л.
Източник:
Химия всеки ден
Пенчо Далев
Лилия Прангова
изд. Наука и изкуство 1984 г.